Kuvaus
Trangia 25-3 retkikeitin -sarja kaasupolttimella. Erittäin luotettava retkikeitin. Erinomainen tuulisuojaus ja tukeva kokonaisuus. Kaikki osat pakkautuvat sisäkkäin.
Tuotekuvaus
Metsäretkellä tai vaelluksella on hyvä välillä pysähtyä syömään. Kun repussa on mukana Trangia 25-3 retkikeitin, voit helposti ja nopeasti valmistaa ruokaa tai esimerkiksi lämmittää vettä kahvi- tai teekupillista varten. Retkikeitin voi olla korvaamaton apuväline myös kotona sähkökatkon aikana.
Sisältää kattilat ja paistinpannun
Trangia 25-3 UL -retkikeittimellä saa valmistettua ruokaa noin 3-4 henkilölle. Retkikeittimeen kuuluu kaksi kattilaa (1,5 ja 1,75 litraa), non-stick paistinpannu (halkaisija 22 cm) ja erillinen pihti niiden siirtämiseen. Kaikki osat on valmistettu kevyestä alumiinista. Tuulen saa pidettyä poissa polttimesta ylemmän ja alemman tuulisuojan avulla. Kun poltin on jäähtynyt ruoanlaiton jälkeen, Trangia-keittiö kootaan nopeasti ja helposti kasaan ja kiinnitetään mukana tulevan remmin avulla.
Tuulensuojan toimintaperiaate
Kaksiosainen tuulensuoja on älykkään Trangia-järjestelmän perusta. Alemman tuulensuojan ilmareiät suunnataan tuulta kohti, jotta polttimo saa riittävästi happea. Yhdistetty paistinpannu ja kansi voidaan sijoittaa kattilan päälle lämmityksen nopeuttamiseksi ja siten myös polttoaineen säästämiseksi. Keittoastia pysyy tukevasti pidikkeissä, jotka ovat upotettu ylempään tuulensuojaan. Paistinpannua käytettäessä pidikkeet käännetään ylä asentoon.
Kaasupolttimen käyttö
Tämän keittimen kaasupolttimen käyttö on erittäin yksinkertaista ja helppoa. Pujota kaasupolttimen letku läpi poltin reiästä ja tuulensuojapohjan sivulla olevasta reiästä. Tämän jälkeen paina poltin omalle paikalleen ja liitä venttiili kaasupulloon. Varmista, että venttiili on suljettuna ja laita tuli lähelle poltinta. Avaa venttiiliä varovasti kunnes kaasu alkaa virtaamaan ja syttyy tulen avulla palamaan. Tämän jälkeen venttiilin avulla on helppo säädellä liekin voimakkuutta. Huomioi kuitenkin, että duossal pinnoitteella olevien tuotteiden kanssa ei suositella erittäin korkeita lämpötiloja, ettei pinnoite kärsi kuuma vaurioita. Kun olet valmis lopettamaan, kierrät vain venttiilin kiinni ja odotan, että poltin jäähtyy hieman, tämä tapahtuu melko nopeasti. Tämän jälkeen purku päinvastaisessa järjestyksessä ja matka voi taas jatkua kun keitin on laitettu kasaan.
Sisältää:
- 1 x kaasupoltin
- 1 x sisempi kattila, 1,5 litraa
- 1 x ulompi kattila, 1,75 litraa
- 1 x tarttumaton paistinpannu, 22 cm
- 1 x hihna, 68 cm
- 1 x ylempi tuulensuoja
- 1 x alempi tuulensuoja
- 1 x pihdit
Katso myös näitä tuotteita
-
Ecooler kylmälaukku 50-125L
87,00 € – 217,00 € -
Ecooler kylmälaukku
15,00 € – 29,00 €













